Yeyip İçtiklerimizin Üzerimizdeki Tesiri

Dışarıdan aldığın ekmeğin , içtiğin çayın , kahvenin , lokantada yediğin yemeğin vs. tüm bu gıdaların üretim aşamasından tutun da hazırlanıp önünüze gelinceye kadar türlü safhalardan geçişte bu aşamalarda dahli olan her bir insanın halinin , ahlâkının bu önünüze gelen gıdada müspet ya da menfi tesirleri olduğunu , bu yüklenen tesir cihetiyle de size olumlu ya da olumsuz bir aksi olacağını yani bu tesirlerin sizin haliniz ve ahlâkınızda bir tesir açığa çıkaracağını hiç bir zaman unutmayın !

Bunun için tüm ihtiyacınız olan alış-verişleri yaparken , dışarıdan yemek yerken , çay içerken bu hakikatleri göz önüne alarak seçici ve hassas davranın. Besmelesiz bir iş yapmayın.
Araştırma , seçenek hakkı bulamadığınız zaruret halinde almak , yemek durumunda kaldığınız şeyler üzerine besmele çekerek elinizi uzatın ve ” Allah’ım bu şeyi benim hakkımda hayırlı ve bereketli eyle , Sen’in rızan yolunda kullanmamı nasip eyle , bu şeyden daha hayırlı ve bereketli olanları bana ulaştır ” diye duada bulunun.

Allah en doğrusunu bilir.

Ahmet Şahin Uçar

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu