Siz Kendinizi Değiştirmedikçe Allah’da Sizi Değiştirmez

“Siz kendinizi değiştirmedikçe Allah da sizi değiştirmez”
(Ra’d -11)

Buyurulmaktadır ayet-i kerime de.

Yine ” Siz bıkmadıkça Allah bıkmaz ” der Resulullah ( S.A.V ) efendimiz.

Bu ayet ve hadis-i şerif üzerine derin tefekkür etmemiz gerekir. Özellikle bu günlerde.

Allah’a yönelmeyen , emirlerine riayet eder bir yaşamları olmayan bu şekilde bir gayret göstermeyen , Allah’ın ayetlerini anlamak için çaba sarf etmeyen, Allah’ın Resulünün izinden gitmek için çaba sarfetmeyen, hayatını bu düsturlar üzere ikame etmeye gayret göstermeyen, üstüne üstlük gerçekten Allah yolunda olan Kur’an’ı ve Resulullah efendimizin sünnetini kendisine şiar edinen Hak aşıklarını , salihleri , müminleri aşağılayan , hor gören , itibarsızlaştırma gayretinde olan , onların uyarılarına kulak vermeyen, cahilliği ile her türlü yanlışı yaptığı halde , yaptığını doğru diye kabul eden ve bu şekilde dayatan, nefsinin ve şeytanın oyuncağı olmuş kimseler durup bir düşünmeli, akletmeli. !!!

Doğru olduğuna inanıp da savunduğu şeylerin doğruluğunun dayanağına bir bakmalı !

İsnadı nereye ?!..
Hakk’a mı ?
Yoksa batıla mı ?

Hakk’a dayanmayan şeyleri nasıl doğru görmekteler ve doğru olduğunu savunmaktalar !

Hakk’ın yanında olduklarını söyleyip nasılda Hak düşmanlarının safında bulunup onların tellallığını yapmaktalar !

Yeryüzünde islah ediciler olduklarını , barış ve huzuru getireceklerini söyleyip nasıl da zalimlik ve bozgunculuk yapmaktalar !

Yazık !… Onlar büyük bir yanılgı içerisindeler. Bu yanılgı onları büyük bir ateşe götürmektedir ve korkarım ki o ateşe girinceye kadar da büyük bir çoğunluğu bu yanılgılarının farkına dahi varamayacaklar.

” Müminlere yardım etmek bizim üzerimizdeki bir haktır.” (Rum-47) sözü gerçeğin ta kendisidir.
“Mümin yardım görür, bunda kuşku yoktur. Asla yüz üstü bırakılmaz. Yardımsız yüz üstü bırakılan varsa, o , nereden yardımsız bırakıldığına baksın, orada imanın olmadığını görecektir.” der Muhyiddin İbn Arabi (k.s.)

Öyleyse ‘ mü’minliğimizi ‘ sorgulayalım. İmanımızı tazeleyelim. Allah’ın ipine sıkıca sarılalım. İmanımızın kuvveti nispetinde Allah’ın yardımı üzerimize inecektir.

Allah bizlere rahmet etsin , bizlere mağfiret etsin , bizleri uyananlardan eylesin.
Batıldan yana değil Hakk’tan yana olan zümrenin saflarında yer almayı nasip etsin, feraset ihsan etsin ,bizlere katından yardım etsin , hatalarımızı ve günahlarımızı affetsin, inşaAllah.

Ahmet Şahin Uçar

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu