ALLAH Ümmet-i Muhammed’i Bağışlasın

Medine-i Münevvere’de ikamet eden bir kardeşimiz oradaki son durumu ifade etmek için bir bildirim paylaşmış. Ben de sizinle bu durumu paylaşmak istedim.

Korona virüsü nedeniyle alınan tedbirler bağlamında meseleyi yorumlamak elbet işin zahiri yönüdür. Bir de madalyonun öbür veçhesinden bakıp meseleyi batini yönden tefekkür edip bir çok manalar çıkarılabilir.

Önce Kâbe tavaf alanında bir süreliğine tavaf durduruldu. Tavaf ve namaz kılmak için ancak kapalı alan, katlarda müsaade edildi. Şimdi Kâbe etrafına Makam-ı İbrahim’i de içine alacak şekilde bariyer oluşturuldu , çok az sayıda insanın tavaf alanı içerisinde tavaf yapmasına müsaade edilmekte. Şimdi ise Mescid-i Nebevi’de ziyaret, selamlamaya yasaklama getirildi. Bu durum ne kadar sürer bilemeyiz. Allah hayırlısını versin. Ümmet-i Muhammed’i bağışlasın. Günahlarımızı affeylesin, bizlere rahmeti ile muamele etsin. Bizleri günahlarımızdan dolayı cezalandırmasın , rızkımızı daraltmasın , rahmet kapılarından bizi mahrum bırakmasın. Amin.

Allah en doğrusunu bilir.

Ahmet Şahin Uçar
…….

Arabistan’da tüm okullar geçici olarak kapatılmıştır. Mescid-i Nebevide tüm faaliyetler durdurulmuştur tüm ders halkaları ,vaaz ,kütüphane hizmetleri ,sofralar geçici olarak durdurulmuştur. Mescid-i Nebevide ana bina kapalı olup selamlama ve Ravza-ı Mutahhara kapalıdır. Son Umreci dönüşü ile bir çok bölümde kapanacaktır. Ezan ile kamet arası 10 dakika, Farz Namazı ise 5 dakikayı cuma vaazı ise 15 dk. geçmeyeceği bildirilmiştir.Bu gün itibariyle korona virüs vakası 15 kişi olarak belirtilmiştir. Medine hava alanından sadece umrecilerin dönüşüne izin verilmekte tüm girişlere kapalıdır. Arabistan genelinde ise korona virüsü görülen ülkelerden hiç bir kimse alınmamakta bu ülkelere hava deniz karadan giriş yasaklanmıştır. Ramazan ayı ile alakalı yeni yasaklar bildirilmektedir. Bunların haricinde bir çok mahalli yasaklarda mevcuttur. Umre ziyareti ile alakalı bir çok kişi soru sorduğu için Umre ile alakalı her hangi bir açıklama şu an mevcut değildir, bu yasaklar çerçevesinde değerlendirin.
Tayyar
( Alıntı )

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu