“Allah Katındandır” Sözü Hakkında

“Allah katındandır ” sözü ile kastedilen mana şudur ki :

Gerçek ve mutlak vücud sahibi varlık sadece Allah’tır. Allah tan gayrı var olan her şey Allah’ın ilmindeki ilmi suretlerdir, hakikatte vücud sahibi değillerdir. Bu hakikati dile getirmek isteyen ehlullah ‘ alemler hayalden ibarettir ‘ demişlerdir. Allah , alemde sıfatları ile tecelli eder. Alemde var ettiği her şeyi sebepler zinciri ile birbirine bağlamıştır. Allah’ın iradesinin açığa çıkışı alemde yaratmış olduğu şey’ler vesilesi ile ve sebepler dairesinde açığa çıkar.

İşte perde konumunda olan tüm bu ” şey’ leri ” kastetmek babında ” katındandır ” ( Allah katındandır) sözü kullanılır ve ehli için edep bunu gerektirir.

İyilik ve kötülük adına açığa çıkan her şey için ‘ Allah’tandır’ demek edep dairesi dışına çıkmaktır. Allah’a kötülük ulaşmaz. Allah güzeldir , güzeli sever.
Şeriatın ‘ güzel ‘ diye tanımladığı şeylerin zuhurunda ‘ Allah’tandır ‘ sözünü kullanmakta bir sıkıntı yoktur. Ancak şeriatın kötü , çirkin , eksik nitelemeleri ile tanımladığı şeyler için ise ‘Allah’tandır ‘ ifadesi edebe aykırı düşmekte iken , edeb dairesi içersinde bu hakikatin ifade edilmesinde ‘ Allah katındandır ‘ sözünü söylemek en kamil ve edebe uygun düşen bir söz olmaktadır.

Allah katındandır sözüne muhatap olan alemde yaratılmış her şey’dir ( iyi – kötü , güzel – çirkin , melek – şeytan gibi her şey ).

Allah en doğrusunu bilir.

Ahmet Şahin Uçar

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu