Uzun Lafın Kısası…

Gereksiz konuşmak ve teferruata girmek , konu hakkında bilgi sahibi olan bir kimsenin yanında ve ona karşı yapıldığında , o kimseyi sıkar , bunaltır !

Lüzum etmedikçe konuşmamak , konuşulduğunda muhatabın idrak düzeyine göre açık , net , anlaşılır ifadelerde bulunmak , konuyu uzatmadan , asıl meseleyi ifade ederek teferruattan kaçınmak , talebi olmayana karşı ısrarcı olmamak , talep edene karşı isteksiz davranmamak dikkat edilmesi gereken davranışlardır.

Anlayış sahibi bir insana bir konu anlatırken lafı uzatan , teferruata giren , gereksiz örneklemeler yapan kimse bu hareketinden dolayı muhatabı tarafından kınanır , muhatabının diyaloğa girmekten sakınmasına , o kimse ile karşılaşmamaya özen göstermesine , karşılaştığında bir bahane uydurarak ortamı terk etme eğiliminde olmasına , edep ederek terk edemediği ve dinlemek zorunda kaldığı takdirde sıkıntı duymasına sebep olur.

Bu hususlara dikkat etmek , gereğince ve doğru davranışta bulunmak kişiyi ‘ anlayış sahibi ‘ olarak nitelemeyi ve itidal üzere olmayı sağlar. İtidal üzere olmak., ifrat ve tefritden sakınmaktır.

Allah en doğrusunu bilir.

Ahmet Şahin Uçar

çok konuşmak ile alakalı hadisi şerif
konuşmak ile ilgili hadisi şerif
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu