Tabiplere Tecelli Eden İsimler Üzerine

Tabipler (Hasta tedavi eden kimse, Hekim, Doktor)
Allah’ın ;Eş- Şafi (şifa veren)
En-Nâfi (fayda veren)
Er-Rahîm ( rahmet eden, esirgeyen )
El-Lâtîf ( lütufta bulunan )
El-Muhyî (hayat veren)
İsimlerinin tecelli ettiği ve kullara Allah’ın bu isimlerinin tecelli etmesine vesile kıldığı mazharlardır !

Bu yüzden mesleği doktorluk olanlar bu hakikati iyice idrak etmeli , neye vesile olduğunu iyi bilmeli ve bu görevlerini bu bilincin gereğini açığa çıkaracak şekilde ifa etmeliler.

Hastalara güler yüzlü davranmaları , onların ( hastaların ) mutlu olmalarına vesile olacaktır.

Hasta kul , Rabbine yakınlığı en fazla olan kullardandır. Bu cihetle hastanın duası makbul dualardandır. Hasta ziyareti bu sebeple mühimdir.

Dolayısıyla doktorun hastasına tebessüm etmesi hastaya moral kazandırdığı gibi doktora gönülden hayır duada bulunmasına vesile olacaktır.

Bilhassa tedavisi mümkün olmayan ( günümüz tıp bilimi açısından ) hastalığa yakalanmış kimselerin , riskli ameliyata gireceklerin tedavi , ameliyat gibi branşlarda görev almış doktorların bu tür hastalara bir tebessümü çok görmemeleri , güler yüzle muamelede bulunmaları hastalar için bir mutluluk iken , doktor için de büyük bir manevi kazanç , ahireti için bir sermayedir.

Mevcut doktorlarımızın bu hakikati müşahede etmelerini , doktor olmak isteyenlerin ise bu hakikatlerin bilincinde olmasını temin edecek bir eğitimden geçirilmelerini temenni ederim.

Bu hakikatin farkında olarak mesleğini icra edenlere ve insanlara bu hakikatin bilincinde muamelede bulunanlara Selam olsun.

Allah en doğrusunu bilir.

Ahmet Şahin Uçar

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu