Rûhu’l Beyân Tefsir Dersleri | İstiâze

2.Ders

İsmail Hakkı Bursevi (k.s) Rûhu’l Beyân Tefsiri Fatih – Osmanlı Yayınevi CİLT 1 S 22-38

“Eûzü çekmek” anlamına gelen “istiâze”, huzûra girmek için kapıyı vurup izin istemeye benzer. Nitekim sultan veya benzeri saygıya lâyık bir kimsenin huzûruna çıkmak isteyen kişi, izin almak durumundadır. Kur’ân okumaya başlayan kimse de, Allah ile konuşmaya başladığından, lüzûmsuz konuşma, dedikodu, çekiştirme ve iftirâ
gibi, lisana âid kirlerden dilini temizlemelidir. Dil, bu tür kirlerden ancak “eûzü” çekmekle temizlenir.

Ma’rifet ehli âlimler der ki: “İstiâze”, Allah’a yaklaşmak için vesîle, O’ndan korkanlar için sığınak, günahkârlara tutanak, helâke uğramış olanlara barınak, âşıklara gönül aydınlığıdır. “Eûzü çekmek” Nahl sûresindeki şu ilâhî emre sarılmaktır: “Kur’ân okuduğun zaman kovulmuş şeytandan Allah’a sığın.” (en-Nahl, 16/98) “İstiâze”, âlimlerin genel olarak benimsediği görüşe göre, Kur’ân okumaya başlamadan önce olmalıdır. Bâzı âlimler, Kur’ân okuduktan sonra olması gerektiğini söylerlerse de, bizim anlayışımıza göre âyetteki “Kur’ân okuduğun zaman” sözü, “Kur’ân okumak istediğin zaman” şeklinde tevil edilmelidir ki; bu yorum çok yaygındır.

Web Sitemiz: http://www.arifane.org​
Facebook: @arifaneilimdernegi İnstagram: arifaneilimder Twitter @arifaneilimder
Salı günleri, sohbetlerimize katılmak isteyen kardeşlerimiz için ikametgahımız. Arifane İlim Derneği (Dergâhı) Yıldırım İlçesi, Emirsultan Mahallesi, Doyuran Caddesi Akal Çıkmazı No :2 Daire : 1-2-3 Bursa (Emirsultan Camii Çaprazında)

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu