“Rabbim İlmimi Arttır” de !

Mertebe bakımından ilimlerin en üstünü ‘ Allah’ı bilmek ‘ Allah’ı bilmeye giden en yüce yol ise ‘ tecellileri bilmek ‘ tir. Onun altında ise teorik bilgi (nazari ilim) bulunur der Muhyiddin İbn Arabi (k.s.)

taha 114


Bu manada insanı cehaletten kurtaran ilim Allah’ı bilmeye yönelik ilimdir. Bunun içindir ki Allahû Teala Kur’an-ı Kerim de “ Rabbim ilmimi arttır de “buyurmuştur Rasûlüllâh Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem Efendimize ve elbetteki onun nezdinde bizlere. Yine Rasûlüllâh Efendimiz “ İlim müminin yitiğidir ,nerede bulursa alır “ , “ İlim Çin’de de olsa alınız “buyurmaktadır. Bu ifadelerde kastedilen ilim Allah’ı bilmeye yönelik ilimlerdir, buna dikkat edelim.

İnsanın edindiği ilimler Allah’ı bilmeye dair olmayıp teorik ilimler ise , bu ilimler o insanın cehaletini ortadan kaldırmaz aksine daha da cahil olmasına sebep olur. Çünkü bu nazari ilimler ile kişi ancak mevcut perdelerinin önüne daha da perde katar , perdesi daha da kalınlaşır.

İşte bu manada kimileri , ilim insana perdedir demişlerdir. Allah’ ı bilme adına edinilen ilimler asla insana perde olamayacağı gibi bilakis perdelerinden kurtulmasını sağlar. Eğer bu ilimler perde olacak olsaydı Allah CC. “Rabbim ilmimi arttır de “ şeklinde duada bulunması için Rasûlüllâh Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem Efendimize buyurur mu idi hiç !

Allah en doğrusunu bilir.

Ahmet Şahin Uçar

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu