Mutlulardan mısın ?

“ Bahtiyar o kimsedir ki , halkın içinde hakka bakar ; hakkın halk içindeki hükümlerine değil. Eğer mutlu biri ise bundan ayrı bir konumdadır. İmamlarımızdan biri şöyle demiştir : Halka Hakk’ın gözüyle bakan onlara merhamet eder. İlim gözüyle bakansa onlara buğzeder. “

Tercümeler Kitabı (Risaleler-2) , Muhyiddin İbn Arabi (k.s.)


Halka Hakk’ın gözüyle bakan ifadesinde olaylara Allah’ın iradesini ön plana alan bir bakışı anlamalıyız kanaatimce. Bu meseleyi anlayabilmek için şu ifadeleri tefekkür edelim :
” Rahman arşa istiva etti. ”
” Rahmeti her şeyi kuşattı. ”

Bu bilgiler ışığında şöyle diyebiliriz. İşin sonu , Rahman’ın rahmetinin kuşatıcılığına dayanır. Hakk’ın gözüyle bakan bu cihetten bakar ve tüm yaratılmışa ( halk ) merhamet eder.
İlim gözüyle bakmak derken burada kast edilen ilim , hükümler ilmidir. Yani şeriat ilmi. Şeriat ilmi , Allah’ın kullarına dönük emirlerini içerir. Bu ilim gereği men edilen ya da kınanan bir fiil işleyen kişi , bu ilim sahibi ve bu ilim ile bakanın gözünde kınanır , buğz edilir , cezalandırılır. Çünkü bu bakış sahibi kimse için ölçü Allah’ın emridir.

Hz. Musa (a.s.) ile Hz. Hızır (a.s.) ın birlikte seyahatlerini ve bu seyahatte Hz. Hızır (a.s.) ın yaptıklarına Hz. Musa (a.s.) ın karşı çıkması durumunu hatırlayalım. Hz. Hızır (a.s.) , Allah katından kendisine verilen ledün ilmi gereği Allah’ın iradesine göre hareket ederken Hz. Musa (a.s.) ise nebi ve resul olması ciheti , ve kendisine uymak ve korumakla mükellef olduğu şeriata göre hareket etme zorunluluğundan dolayı Allah’ın emrini gözetmesi gerekiyordu.

Allah en doğrusunu bilir.

Ahmet Şahin Uçar

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu