Mürşid-i Kamilin Görevleri

Her an tecellilerin farklılaşması ile insan üzerinde hüküm sahibi olan ilahi isimler tesirlerini açığa çıkarırlar. Bütün bu tecellileri anlamak ve ilahi isimlerin kendisi üzerindeki hükmünün açığa çıkışını seyreylemek insanın kemalâtı için gereklidir, şarttır.

Bununla birlikte insan , içinde bulunduğu duruma, şarta, konuma, zamana göre bir duruş, hal, davranış ve hüküm sergileyebilirse şayet bu o insanın kemâlâtındandır.

Yani tenzih görüşünde yoğunlaşan ve onun tesirinde kalan kimseyi teşbih görüşü yönüne doğru çekmek , kabz halinin tesiri altında bulunan kimseyi bu sıkıntılı hal den çıkarmak amacıyla bast halinin genişliğine doğru çekmek ,ya da bast halinde olup sınır tanımaz hale gelen , şatâhat halinde bulunan kimseyi kabz haline doğru çekmek , edep dairesi içine girmesini sağlamak için karşısındakinin ya da muhatabının halinin zıttı ile ona işaret vermek ve dengede olmasını sağlamak , böylece uç noktalarda bulunan kişiyi ortaya çekmek , mutedil olmasını sağlamak bir kamil mürşidin görevlerindendir.

Ancak bu denge sağlanabildiğinde tam bir kemalattan söz edilebilir

Allah en doğrusunu bilir.

Ahmet Şahin Uçar

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu