ET, SU, İLİM ve ÖĞÜT

İşin ehilleri tarafından beyan olunmuştur ki kesilen birden fazla hayvanın etleri karıştırılarak yenilmesi kişinin sağlığında olumsuz etkiler doğurur. Yine aynı sofrada balık, sığır eti, koyun eti ve tavuk eti gibi farklı hayvanların etlerinin o öğünde tüketilmesi de kişiyi sağlık yönünden olumsuz etkiler.

Beden sağlığı ve manevi cihetten sağlık gözetenler bu hususa dikkat ederek sofrasında o öğün için tek çeşit eti ve tek hayvanın etini tercih etmelidir.

Su da aynı şekildedir. Farklı kaynaklardan elde edilen suyun karıştırılarak tüketilmesi sağlığı olumsuz etkilerken bir kaynaktan elde edilen suyun tüketilmesi daha doğrudur.

Öğüt , nasihat ve hakikatleri öğrenmek için dinlenilen sohbette böyledir. Her bir insanın mizacı ve meşrebi farklıdır. Doğru olsa dahi kendi meşrebine uygun sohbeti dinlemek hakikatleri idrak etmek adına daha hızlı ve doğru yol almasını sağlar insana.

Bu ayırımı gözetmeyip her sohbet halkasına dahil olan yolun başındaki kimse tüm işleri karıştırır , mertebeleri karıştırır. Tefekkürü kaos ve karmaşa içerisine düşer.

Enfüsümüzde ve afakımızda Allah bize ayetlerini göstermektedir. Bize nice misalleri verirken bunda akıl sahipleri için öğüt vardır der.

Allah en doğrusunu bilir.

Ahmet Şahin Uçar

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu