Devletimizin İkazlarına Uyalım

Coronavirüs nedeniyle devletimizin aldığı tedbirler çerçevesinde hareket etmek , uyarı , ikaz ve kısıtlamalar ile yapılan bildirimlere uygun davranmak , hem kendi sağlığımızı korumak adına hem de başkalarının sağlığını tehlikeye atmamak adına gerekliliktir , zorunluluktur , dini yükümlülüktür.

Bahse konu salgın ile mücadele konusunda ve atılması gereken doğru adımlar hususunda salgının hızla yayıldığı ülkelerdeki zafiyetler değerlendirilerek ilgili ve yetkili makamlarımız tarafından ek tedbirlere yönelik izahatlar yapılmakta , kısıtlamalar getirilmektedir.

Umuyorum ki bu kısıtlamalar ülkemizdeki salgının yayılma hızı değerlendirilerek yakın zamanda umumi sokağa çıkma yasağının ilan edilmesi şeklinde tezahür edebilir. Bu şekilde halkın birbiri ile teması en asgari düzeye indirilip , ailesi ile sınırlandırılarak olası virüslü kimselerin evlerinde yalıtım halinde iken hastalık belirtilerinin nüksetmesi durumunda ilgili sağlık kuruluşları ile telefonla irtibata geçip durumlarını bildirmesi neticesi kendisinin ve en fazla ailesinin de hastaneye nakledilerek karantina altında tedavisine yönelik müdahaleler yapılabilecektir. Böylece toplumda daha fazla kişiye bu salgının yayılması önlenerek , tespit ve tedavi aşamasında daha başarılı olunabilecektir. Benim kanaatim böyle bir karar ve müdahale bu salgına karşı daha etkili ve daha az zarar ile toplumun bu süreci atlatmasına vesile olacaktır .

Bu vesile ile dostlarımıza tavsiyemiz odur ki her hangi bir şekilde panik ve izdiham yaratmadan temel gıda maddeleri ihtiyaçları ile sürekli kullandıkları ilaçları tedarik ederek gerekli tedbirleri şimdiden almaları yönündedir. Bu ihtiyaçlar sokağa çıkma yasağı gelse dahi elbet yine temin edilebilecektir lâkin biraz meşakkat ve sıkıntı ile olacaktır. Böyle bir sıkıntıya düşmemek adına tedbirli olmakta fayda vardır.
Dinimiz bize tedbir almayı emreder , takdir Allah’ındır. Hakkımızda Allah’ın takdiri ne ise o vuku bulan şey kaderimizdir.

Allah bizleri , milletimizi , ümmeti , insanlığı bu salgından korusun , en kısa zamanda kurtarsın.

Bu durumu yaşamamıza yine bizim amellerimiz vesile olmaktadır. Çokca tevbe istiğfar edelim ve Allah’a samimiyet ile niyaz edelim.

Allah en doğrusunu bilir.

Ahmet Şahin Uçar

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu